Historia Niezwykłych Lotów Balonem

Początki Lotów Balonem w XVIII Wieku

21 listopada 1783 roku, w chłodny dzień nad Sekwaną, rozpoczęła się epicka opowieść o niezwykłych lotach balonem. Jean François Pilâtre de Rozier i François Laurent d’Arlandes stali się pierwsi w historii śmiałkowie, którzy unieśli się w powietrze na pokładzie balonu.

Historia tego wydarzenia zaczęła się rok wcześniej, kiedy bracia Joseph Michel i Jacques Étienne Montgolfier stworzyli swój pierwszy model balonu. 19 września 1783 roku, przed oczami Ludwika XVI w Wersalu, przeprowadzili próbę, umieszczając w koszu balonu owcę, kaczkę i koguta. Balon wzniósł się na 500 metrów, udowadniając, że lot balonem to nie tylko fantazja.

Po udanej próbie bracia Montgolfier zaczęli konstruować coraz większe balony. W efekcie, 21 listopada 1783 roku, Pilâtre de Rozier i d’Arlandes zasiadli w koszu balonu i wznieśli się w powietrze na wysokość około 900 metrów, pokonując dystans 8 kilometrów.

Jean-François Pilâtre de Rozier, jeden z dwóch pionierów lotów balonem, kontynuował swoje śmiałe próby. Mniej niż rok po pierwszym locie, sięgnął niebotycznych wysokości 3000 metrów, pokonując dystans aż 54 kilometrów. Jednak 15 czerwca 1785 roku, próba przelecenia kanału La Manche zakończyła się tragicznie. Mimo rozwoju technologii, balon z powłoką gazową i gorącym powietrzem spadł, a Pilâtre de Rozier i Pierre Romain zginęli.

Ta niebiańska odyseja z 1783 roku, mimo tragicznych zakończeń, stała się punktem wyjścia do dzisiejszych fascynujących przygód w powietrzu. Oto historia, która zapoczątkowała erę lotów balonem, niosąc ze sobą zarówno triumfy, jak i bolesne straty.